همه چیز درباره تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

آموزش

تب هموراژيك كريمه کنگو  يكي از تب هاي خونريزي دهنده ويروسي است كه در اصل مربوط به حيوا نا ت مي شود، ولي موارد تك گير و همه گيري هاي انساني اين بيماري نيز گاهي حادث مي گردد .بيماری  اوّل بار دركريمه در سا ل ۱۹۴۴ شرح داده شد و به همين دليل تب هموراژيك كريمه نام گرفت .۱۲ سال بعد در کنگو نیز بیماری مشابهی اتفاق افتاد وبه همين دليل تركيبي از نام اين دو محل منجر به اسم فعلي اين بيماري ويرو سي شد .

عامل بیماری:
تب کریمه کنگو یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد است که به علت ویروسی ازخانوادهBUNYAVIRIDEH و گونهNAIROVIRUS ایجاد می شود. بطوریکه ویروس با حمله به رگ های کوچک بدن موجب کاهش استحکام و تخریب مویرگها شده و  در مواردی با شوک شدید و حاد به سرعت موجب مرگ می شود..

راه انتقال:
ویروس در طبیعت بوسیله کنه های سخت منتقل می شود .محل قرارگیری كنه سخت روي نقاط بدون پشم  حیوانات مثل پستان ها ، اطراف آنوس و گوشهاي حيوان است،كنه بعد از خونخواري از حيوان كنده شده و در نقاطي مثل درزها و كف اتاق ها قرار مي گيرد  ، این کنه ها براي تمام طول مدت رشد خود آلوده هستند و می توانند آلودگی را ازطریق تخم خود به نسل های بعد نیز منتقل کنند.

نقش حیوانات در انتقال بیماری چیست ؟
ویروس  CCHF ممکن است طيف وسيعي از حيوانات اهلي و وحشي ر ا آلوده نمايد ، پستانداران بزرگ و کوچک در اثر گزش کنه آلوده می شوند و یک هفته بعد از گزش عفونت را در خون خود خواهند داشت .اما علائم بیماری در هیچ کدام ظاهر نخواهد شد  مگر در جوندگان که علامتدار می شوند .

نقش پرندگان درگسترش ویروس بیماری:
پرندگان نسبت به ابتلاي به عفونت مقاوم هستند و فقط  می توانند نقش یک ناقل بیولوژیک را بازی کرده و  کنه های آلوده  را از جائی به جای دیگر منتقل کنند . در میان پرندگان فقط شترمرغ نسبت به این بیماری  حساس بوده و ممكن است در منا طق آندميك ، شيوع بالائي از عفونت در آنها ديده شود و مخاطرات انساني نيز به بار آورد . در شتر مرغ های آلوده بیشتر اوقات علائم بیماری نیز ظاهر می شود ..

انسان چگونه به این بیماری مبتلا می شود ؟
از سه طریق :

گزش كنه يا له کردن  كنه با دست

تماس با خون حیوان آلوده در طی ذبح  ویا تماس با پوست یا  لاشه حيوان بعد از ذبح

تماس با انسان بیمار از طريق سوزن آلوده يا پاشيدن خون به مخاط ها يا تماس با بافت هاي آلوده بيمار

وضعیتCCHF درایران:
مهمترین راه ابتلا به بیماری درایران ناشی از تماس با لاشه یا خون دام های آلوده بوده است و تنها تعداد اندکی توسط گزش کنه مبتلاشده اند . بیشترین موارد مبتلا را قصاب ها، کارگران کشتارگاهها، دامداران و کشاورزان تشکیل میدهند

همه ساله در ایران شاهد ابتلا تعدادی از هموطنان در اکثر قریب به اتفاق  استان ها بخصوص استان سیستان و بلوچستان هستیم و متاسفانه علیرغم تمام توصیه ها و آموزش ها مواردی از مرگ و میر را هم شاهد هستیم.

تظاهرات بالینی:
۱دوره کمون:
بستگی به راه ورود ویروس دارد اگر از راه گزش کنه باشد دوره کمون معمولاً یک تا سه روز است ولی اگربه دنبال تماس با بافت آلوده باشد دوره کمون  ۶ تا ۱۳  روزاست

۲مرحله قبل ازخونریزی:
شروع علائم ناگهانی است که با علائم عمومی از قبیل  سردرد شدید، تب، لرز، درد عضلانی، گیجی، درد و سفتی گردن، درد چشم ، ترس ازنور شروع می شود که بطورمتوسط ۳ روز طول می کشد .

۳مرحله خونریزی دهنده:
خونريزي در مخاطها و پتشي یا خون مردگی در پوست بخصوص در قسمت بالاي بدن و در طول خط زيربغلي و زير پستان در خانمها ديده مي شود.علائم خونریزی به صورت خون در مدفوع، خون در ادرار و خونریزی از بینی و لثه و رحم بروز می کند، گاهی خلط خونی و خونریزی ملتحمه چشم و گوش وجود دارد.

علائم فوق ۳ تا ۵ روزبعد از شروع علائم عمومی ظاهر  می شود و بطور متوسط به مدت ۴ روز و گاهی ۱۰ روز  طول می کشد .۳۰ درصد بیماران سرنوشتشان به مرگ منتهي مي شود ، مرگ بدليل از دست دادن خون ، خونريزي مغزي ، كمبود مايعات بدليل اسهال ، يا ادم ريوي ممكن است ايجاد شود . در صورت نجات بیمار از مرگ وارد دوره نقاهت می شود .

۴دوره نقاهت:
بيماران از روز دهم وقتي ضايعات پوستي كم رنگ مي شود ، بتدريج بهبودي پيدا مي كنند. اغلب بيماران در هفته هاي سوم تا ششم بعد از شروع بيماري وقتي شاخصهاي خوني و آزمايش ادرار طبيعي شد از بيمـــارستان مرخص مي شوند . مشخصه دوره نقاهت طولاني بودن آن به همراه ضعف مي باشد كه ممكن است براي يك مــاه يا بيشتر باقي بماند. گاهي موها كامل مي ريزد كه پس از ۴ تا ۵ ماه ترميم مي شود  . بهبودي معمولا” بدون عارضه است.

چه فردی مشکوک به بیماری در نظر گرفته می شود ؟
هر فرد با شروع ناگهاني تب + خونريزي + يكي از علائم اپيدميولوژيك ذیل:

سابقه گزش با كنه يا له كردن كنه با دست

تماس مستقيم با  خون تازه يا ساير بافتهاي دامها يا حيوانات بيمار

تماس مستقيم با خون، ترشحات يا مواد دفعي بيمار قطعي يا مشكوك به CCHF

اقامت يا مسافرت در يك محيط روستايي كه احتمال تماس با دامها يا كنه وجود داشته باشد

مشکوک به CCHFدر نظر گرفته شده و نیاز به بستری دارد .

پیشگیری:

واكسن مؤثري در دست نيست

كنترل كنه با مواد كنه كش خصوصا در مجتمع هاي توليد و نگهداري دام

آموزش به مردم در خصوص محافظت ازگزش کنه و خودداری از جدا کردن آنها با دست و یا له کردن کنه ها

مصرف گوشت های که مورد تأیید سازمان دامپزشکی است و یا در کشتارگاه های بهداشتی ذبح شده اند

مراقبت هنگام ذبح دام و  استفاده از دستكش هنگام جدا كردن گوشت

نگهداري گوشت دام در سردخانه به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل از توزيع

درصورت تماس کارکنان پزشکی با خون وترشحات بیمارمشکوک یا تأیید شده باید مدت ۱۴روز بروزعلائم باکنترل تب تحت پیگیری قرارگیرد ودرصورت وجود تب در خصوص بروز سایر علائم به شدت تحت کنترل قرارگیرد.

4 پاسخ در “همه چیز درباره تب خونریزی دهنده کریمه کنگو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *