دانستنی های عمومی دامپزشکی

شما فکر می کنید دامپزشکان افرادی دوست داشتنی هستند که فقط حیوانات خانگی را درمان می کنند؟ پس با ما به قرن ۲۱ بیایید،به دنیای شگفت انگیز دامپزشکانی که با وجود تبحر و تخصص در طب حیوانی به همان میزان در سلامت نسل بشر کوشا هستند. 

شاید شما بسیاری از دانستنی های جالب در خصوص رشته دامپزشکی را تا به حال مطالعه نکرده باشید و با وجوه مختلف این رشته وسیع آشنایی نداشته باشید.پس بهتر است نگاهی کوتاه به این رشته در قالب آیا می دانید داشته باشیم.

آیا می دانید سال ۲۰۱۱ به پیشنهاد فائو به مناسبت دویست و پنجاهمین سالگرد تاسیس اولین دانشکده ی دامپزشکی فرانسه و اهمیت این رشته از سوی همه ی کشورهای جهان به نام سال جهانی دامپزشکی نامگذاری شده بود ؟
آیا می دانید بنا بر تعریف‌ سازمان‌ بهداشت‌ جهانی‌ هدف‌ نهایی‌ دامپزشکی‌ درمان‌ حیوانات‌ نیست‌ بلکه‌ دقیقاً تأمین‌ مواد غذایی‌ و بهداشت‌ انسان‌ می‌باشد ؟
آیا می دانید رشته ی دامپزشکی مانند پزشکی عمومی درگاهی است که شما را به بالغ بر پنجاه رشته ی دکترای تخصصی در رشته های پزشکی و دامپزشکی وارد می کند ؟
آیا می دانید برای هر پیشرفت علمی جدید در حوزه ی انسانی ، ابتدا تحقیقات گسترده ی علمی در حوزه ی دامپزشکی انجام می شود ؟ بعنوان مثال پیوند کبد در انسان ابتدا توسط دامپزشکان در حیوان تجربه و پس از موفقیت در انسان انجام شد، شبیه سازی انسانی و استفاده از سلولهای بنیادی ابتدا روی حیوانات آزمایشهای پایه ای و اصلی انجام می شود ….
آیا می دانید بسیاری از واکسنهای مورد استفاده در پزشکی توسط دامپزشکان متعهد و با تجربه ساخته و تولید می شود ؟
آیا می دانید انستیتو تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی واقع در حصارک کرج و یا انستیتو پاستور به عنوان مراکز تحقیقات کشور مرهون تلاش مستمر دامپزشکان است، که در آنها انواع واکسنهای مصرفی انسان و دام تولید می‌گردد؟
آیا می دانید هر روز تغذیه ی شما از محصولاتی هست که با نظارت و تائید دامپزشکان به به بازا عرضه می شود ؟ ( شیر – پنیر – کره ـ ماست ـ گوشت قرمز – سفید ( گوشت مرغ و ماهی ) ـ دوغ – تخم مرغ – سوسیس ، کالباس و سایر فرآورده های گوشتی و لبنی …..)
آیا می دانید تکنیکهای به کار رفته در درمانهای دارویی و جراحی این رشته همان تکنینکهای به کار رفته در پزشکی می‌باشد؟
آیا می دانید دانشجوی رشته ی دامپزشکی در علوم پایه پزشکی بنیه ی علمی خوبی دارد و حتی در دوره های تخصصی علوم پایه ی پزشکی نظیر ایمونولوژی، ویروس شناسی ، تغذیه ، ژنتیک و… همپای فارغ التحصیلان پزشکی شرکت کرده و موفق نیز می شوند؟
آیا می دانید دانشگاه تهران عمری هشتاد ساله دارد و آیا می دانید دانشکده ی دامپزشکی عمری بیش از این دارد ؟ و آیا می دانید دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه تهران در سطح جهانی دارای رتبه ی دو رقمی بوده و جز یکصد دانشکده ی برتر دنیا قرار دارد و این در حالی است که بسیاری از دانشگاه های دیگر ایرانی و منطقه ای رتبه ای سه و چهار رقمی در این لیست دارند ؟
آیا می دانید از ۲۵ نفر چهره ی ماندگار رشته ی پزشکی در کشور ۹ نفر دامپزشک هستند ؟
آیا می دانید در سطح جهان بسیاری دامپزشکی را معادل حیات پزشکی و زیست پزشکی می دانند ؟
آیا می دانید در دانشگاه های معتبر دنیا ، دامپزشکی و تخصص های آن در صدر رشته های علمی و و مورد توجه نخبگان علمی دنیا قرار دارد ؟
آیا می دانید دامپزشکان می توانند در برخی کشورها نظیر اتریش ، آمریکا و … با مدرک پایه ی دکترای دامپزشکی در دوره های تخصصی رشته های پزشکی نظیر چشم پزشکی ، مغز و اعصاب ، جراحی عمومی انسانی به ادامه ی تحصیل بپردازند ؟
آیا می دانید دامپزشکی‌ علم‌ شناخت‌ بیماری های‌ دامی‌ اعم‌ از بیماری های‌ مشترک‌ بین‌ انسان‌ و حیوان‌ یا بیماری های‌ خاص‌ دام‌، پیشگیری‌ از بیماری ها و همچنین‌ علم‌ تغذیه‌ انسان‌ و دام‌ می‌باشد؟
آیا می دانید بیش از ۸۵۰ بیماری مشترک بین انسان و دام تاکنون گزارش شده است که دامپزشکان در جلوگیری از ابتلاء انسانها و دامها نقش ارزنده ای دارند ؟
آیا می دانید که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه بالغ بر ۵۵ هزار نفر در دنیا بر اثر ابتلا به بیماری هاری که یک بیماری ۱۰۰ درصد کشنده هست جان خود را از دست می دهند ؟
آیا می دانید ایران جزو کشورهایی بود که بهترین عملکرد رو در زمان شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان داشت وما این موفقیت رو مدیون چه قشری هستیم! و برای زنده موندن خودمون یا خونوادمون در برابر این بیماری و سایر بیماری های تغذیه ای و مشترک بین انسان و دام از چه کسانی تشکر کنیم ؟ (اما افسوس که نه حیوانات می تونن تشکر کنن و نه آدما می دونن که باید از چه کسایی تشکر کنن)
آیا می دانید از لحاظ مادی دامپزشکی جزء ۳ شغل پر درآمد دنیا می باشد؟
آیا می دانید در انگلیس دامپزشکی جزء چند رشته ی معدودی می باشد که برای ورود به این رشته باید در کنکور سراسری شرکت کرد؟
آیا می دانید دامپزشکی در آمریکا جزء ۳ رشته ی مطرح و مهم در این کشور می باشد ؟
آیا می دانید دامپزشکی در واقع در تقاطع راه پزشکی و کشاورزی قرار گرفته و در روابط میان انسان و حیوان نقش مهمی را ایفا می کند؟